Witam na moim blogu
Mężczyzna w życiu powinien zrobić trzy rzeczy. Zbudować dom, spłodzić syna i posadzić drzewo.
Posadzone drzewo kiedyś jednak trzeba wyciąć. Jest to żywy organizm, który jak każde życie na naszej planecie ma swój początek w postaci kiełkującego nasiona, fazę rozkwitu w pełni sił i w końcu kres swego życia. Czasem jest to naturalny rozkład, czasem niestety należy usunąć je bez szkody dla otoczenia. I tym się właśnie zajmujemy.
Zdarza się, że drzewo zaczyna chorować, traci liście, pojawiają się oznaki rozkładu drewna. Zdarza się, że jest w pełni zdrowe, jednak wyrasta w niefortunnym miejscu. Wtedy należy takie drzewo wyciąć. Aby zrobić to sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie, powinno się skorzystać z usług profesjonalistów. Ciasna działka i ważące nawet kilka ton pnie i konary, nie jest to dobre połączenie. W ścince drzew wykorzystuje się trzy podstawowe metody:
- ścinka klasyczna, wykorzystuje się tylko pilarkę, kliny i ewentualnie liny asekurujące obalanie
- ścinka z podnośnika, wykorzystuje się dodatkowo podnośnik hydrauliczny najczęściej zamontowany na przystosowanym pojeździe. Taki sposób pozwala na pozbycie się gałęzi i skrócenie pnia, co umożliwia bezpieczne położenie drzewa.
- ścinka alpinistyczna, wykorzystuje sprzęt alpinistyczny umożliwiający dostanie się pilarzowi w koronę drzewa, a następnie jej zredukowanie
Oczywiście każda metoda ma swoje wady i ograniczenia oraz różną pracochłonność, czasochłonność, wymagane uprawnienia i zwyczajnie skalę trudności. To wszystko przekłada się następnie na koszty usługi.
Tym jednak zajmiemy się w następnych publikacjach.
Poniżej zdjęcia obrazujące wymienione metody ścinki drzewa.
![]() |
Wycinka klasyczna |
![]() |
Wycinka z podnośnika hydraulicznego |
![]() |
Wycinka alpinistyczna |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz