wtorek, 21 stycznia 2014

Pozwolenie na wycięcie drzewa, czyli od czego zacząć

   Decyzja podjęta, drzewo należy wyciąć. Zanim jednak do tego dojdzie, niezbędne jest przygotowanie wniosku i złożenie go do stosownego urzędu. Jak się do tego zabrać?

   Na początku musimy stwierdzić czy drzewo wymaga takiego wniosku. Jeśli jest to  drzewo owocowe ( w tym orzech włoski) lub jego wiek nie przekracza 10 lat, może zostać wycięte bez zgody urzędnika. Jeśli jest starsze lub należy do innych gatunków, konieczne będzie złożenie wniosku.Wniosek taki należy złożyć do urzędu gminy, dzielnicy. Zazwyczaj każdy z urzędów posiada odpowiedni formularz , a doświadczenie podpowiada, że urzędnicy lubią swoje formularze :D I to jest pierwszy etap naszego starania, zdobyć ów formularz. Jak należy go uzupełnić i jakie załączniki skompletować? Zaczynamy od wypełnienia pola na imię, nazwisko i adres działki. Z tym nie będzie problemu. Następnie określamy gatunek drzewa. Nie każdy z nas jest botanikiem, więc warto skorzystać z pomocy fachowca. Kolejny krok to zmierzenie obwodu drzewa na wysokości pierśnicy (130 cm od poziomu gruntu). Najlepiej sprawdza się tu zwykły centymetr krawiecki. Dla każdego drzewa musimy podać przyczynę usunięcia.
Tu mamy spore pole manewru, ale głównie od tego zależy powodzenie przy rozpatrywaniu wniosku. Stwierdzamy na przykład, że: drzewo jest martwe, drzewo jest chore, zagraża konstrukcji budynku itd. Do tego ostatni wymóg: przewidywany termin zakończenia prac przy wycince. Tu podajemy dość odległą datę, aby nie spieszyć się niepotrzebnie przy pracach związanych z wycinką. Np. datę odległą o pół roku.
    A więc w skrócie:
-imię i nazwisko
-adres działki na której chcemy wyciąć drzewo
-gatunek każdego z drzew
-obwód każdego drzewa na wysokości 130 cm
-przyczynę usunięcia drzewa
-termin zamierzonego usunięcia drzewa

    Ale to jeszcze nie koniec. Do wniosku powinniśmy załączyć: tytuł prawny władania nieruchomością (np. akt własności gruntu) oraz mapę działki, na której zaznaczono : lokalizację drzewa, granice działki, granice budynków stojących lub budowanych.
  Tak przygotowani możemy wreszcie złożyć wniosek do stosownej komórki w urzędzie i czekać na rozpatrzenia urzędnika.
  Oczywiście nie każdy posiada wiedzę botaniczną, umiejętności i odpowiednią ilość czasu, aby samemu zająć się przygotowaniem wniosku. W razie kłopotów lub w sprawie zleceń proszę o kontakt.


Poniżej przykładowy formularz do wniosku:

Wniosek o wycinkę drzewa, Warszawa, firma
Formularz do wniosku o wycinkę drzewa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz